Można pomóc – wystarczy napisać list

Maraton pisania listów to międzynarodowe wydarzenie, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 r. Odbywa się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Głównym organizatorem akcji jest Amnesty International Polska.
Dzięki maratonowi dochodzi do upowszechnienia wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Podejmuje się akcje w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane.
Celem maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów, i innych apeli (e-maili, faxów, sms) do odpowiednich władz we wskazanych krajach tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Wysyłamy także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.

Podczas tegorocznego maratonu w całej Polsce napisano 308 838 listów i apeli. Maratony odbywały się w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, ale także w domach prywatnych. Bez względu na miejsce pisania listów wszystkich łączyła potrzeba zaangażowania i wsparcia osób, których prawa zostały złamane. Tegoroczne historie wzruszały, ale i mobilizowały do podjęcia działania i solidarnego sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka.
 
Biblioteka WSBiP już po raz drugi brała udział w maratonie, ale po raz pierwszy samodzielnie. Dodatkowo na terenie Uczelni została zorganizowana zbiórka publiczna, na którą zgodę otrzymała dyrektor mgr Barbara Bakalarz-Kowalska (2017/4598/OR). Akcja odbywała się od 1-10 grudnia. Napisaliśmy 233 listy solidaryzując się z tymi, których prawa są naruszane. Oprócz studentów w akcję zaangażowali się wykładowcy i władze uczelni – rektor dr Izabela Zaborowska i dziekan Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu dr Grażyna Kałamaga. Dużą dozą empatii i wielkim sercem wykazali się studenci kierunku pielęgniarstwa, których zdopingowała do przyłączenia się do maratonu prof. Bożena Zboina.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom maratonu pisania listów. Jesteśmy przekonani, że pisanie listów naprawdę może zmienić czyjeś życie, zaś iskra odwagi jest w każdym z nas.