Ostrowiecki Weekend z Leśmianem

W 2017 roku mija 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana, czołowego przedstawiciela polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego, który w 1933 r. został uhonorowany godnością członka Polskiej Akademii Literatury.
Chcąc upamiętnić Bolesława Leśmiana, przypomnieć piękno i niepowtarzalność jego poezji, która – jak sam mówił – „ma służyć jako narzędzie do poznania tego świata”,  Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. wraz z Miejskim Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały Weekend z Leśmianem. W gościnnych progach Galerii Fotografii MCK wieczór rozpoczął wernisaż Katarzyny Handzlik ,,Hommage a L 3”. Autorka – artystka pochodzi z Bielska Białej, jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, plenerów, sympozjów, konferencji związanych ze sztuką. Jej twórczość skupiona jest wokół rzeźby ze szczególnym uwzględnieniem medium ceramicznego. Wystawa prezentuje 9 prac przestrzennych poświęconych twórczości Bolesława Leśmiana. Prace są dopełnione fragmentami tekstów z rożnych tomów poezji autora, które były inspiracją do powstania konkretnych form. Materia, z której są zbudowane to przede wszystkim ceramika. Jest ona medium przewodnim, łączonym niekiedy z drewnem lub z papierem.
Następnie rozstrzygnięty został konkurs literacki „Leśmianowskie inspiracje”, w którym mógł wziąć udział każdy, parający się słowem pisanym, kto nadesłał minimum 2 utwory wierszem lub prozą mieszczące się w poetyce Leśmiana. Autorów, którzy wzięli udział w konkursie podzielono na dwie grupy wiekowe:
I grupa to autorzy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat, tzw. grupa młodsza
II grupa to autorzy powyżej 18 r.ż., tzw. grupa starsza
Jury w składzie: Aneta Pierścińska – Maruszewska, Krystyna Kozieł, Elżbieta Baran  –spośród wszystkich nadesłanych prac wyłoniło 6 laureatów.
W grupie młodszej laureatami zostali:
I miejsce – Julia Cebula za wiersz „Czarne Licho”
II miejsce – Inga Klepacz za wiersz ”Pod zagwieżdżonym niebem”
III miejsce – Natalia Kocznur za wiersz „W nietamtej”
W grupie starszej laureatami zostali:
I miejsca nie przyznano.
II miejsce – Agnieszka Sławska za wiersz „Szewc”
III miejsce – Wioletta Wójcik za wiersz „oczarowałeś mnie”
Ponadto jury wyróżniło w tej grupie wiersz ”Zatęsknienia” autorstwa Bożeny Gniazdowskiej.
Dla laureatów organizatorzy ufundowali bilety na spektakl teatralny do wybranego miasta – Warszawa lub Kraków w dowolnym terminie uzgodnionym z nagrodzonymi. Wszystkim laureatom gratulacje złożyła rektor WSBIP dr Izabela Zaborowska.
Weekend zakończył spektakl Teatru Doraźnego pt. Ballada bezludna – inspirowany twórczością Bolesława Leśmiana. Sztuka zaludniona jest postaciami, zwierzętami i tworami poetyckiej wyobraźni. Aktorzy do kreowania lub ograniczenia przestrzeni używają kilku skrzynek po owocach, a do stworzenia postaci – szarego papieru. Całość dopełnia muzyka na żywo, przy czym instrumenty są częścią scenografii lub grają w spektaklu. Reżyserem spektaklu jest Mateusz Wróbel, opiekunem aktorów – młodzieży ostrowieckiej jest Urszula Bilska.