Jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich

Jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich

W sobotę 14 kwietnia Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości była gospodarzem uroczystości...

Etyka zawodowa i audyt śledczy

Etyka zawodowa i audyt śledczy

W dniu 7 kwietnia 2018 r. gościem Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. był...

Wystawa In nomine Domini. Misjonarz Afryki Kardynał Adam Kozłowiecki SJ

Wystawa In nomine Domini. Misjonarz Afryki Kardynał Adam Kozłowiecki SJ

        W sobotę 24 lutego 2018 r. odbyła się kolejna odsłona wystawy „In nomine Domini. Misjonarz...

 • Rekrutacja 2018/2019

  Rekrutacja 2018/2019

  niedziela, 15, kwiecień 2018 15:59
 • Jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich

  Jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich

  sobota, 14, kwiecień 2018 09:46
 • Etyka zawodowa i audyt śledczy

  Etyka zawodowa i audyt śledczy

  sobota, 07, kwiecień 2018 11:27
 • Wystawa In nomine Domini. Misjonarz Afryki Kardynał Adam Kozłowiecki SJ

  Wystawa In nomine Domini. Misjonarz Afryki Kardynał Adam Kozłowiecki SJ

  sobota, 24, luty 2018 10:08

W sobotę 14 kwietnia Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości była gospodarzem uroczystości jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich i 20-lecia
pracy naukowej ks. kand  dr. Józefa Grochali, proboszcza parafii p/w NSJ w Ostrowcu Św. oraz starszego wykładowcy w katedrze Bezpieczeństwa Narodowego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół, z którymi związany jest ks. Józef. Następnie, już na uczelni odbyło się składanie życzeń i powinszowań Księdzu Jubilatowi. Oprócz gratulacji od obecnego posła na Sejm RP Andrzeja Kryja, władz miejsckich i powiatowych, władz WSBiP, Uniwersytetu Trzeciego Wieku a także przedstawicieli ostrowieckich szkół zostały odczytane listy gratulacyjne z kraju i zagranicy. Życzenia nadesłali m.in. wicepremier Beata Szydło oraz Marszałek senior Sejmu VIII kadencji Kornel Morawiecki. Odczytano także listy od przedstawicieli środowisk akademickich z zagranicy - Brazylii, USA, Litwy, Gruzji, Ukrainy. Nie zabrakło też wiersza na cześć Księdza Józefa a także występu chóru UTW. Po uroczystości składania życzeń odbyło się seminarium "Wychowanie - rola rodziny i Kościoła", w którym wzięli udział: dr Paweł Gotowiecki (przybliżając sylwetkę ks. Józefa Grochali), ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski, ks.dr hab. Stefan Radziszewski, dr Przemysław Furgacz, dr Anna Zybura a także dr Jakub Żak.

W dniu 7 kwietnia 2018 r. gościem Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. był prof. Zabihollaha Rezaee- wykładowca na Uniwersytecie w Memphis w USA. Pan profesor jest znamienitym specjalistą w zakresie księgowości i audytu finansowego. Przed dwa lata zasiadał w Stałej Grupie Doradczej Rady Nadzoru nad rachunkowością Spółek Publicznych w USA. Jest autorem ponad 215 artykułów naukowych i 11 rozdziałów w monografiach. Napisał także 11 książek, z których niektóre zostały przetłumaczone m.in.  na język chiński, perski, koreański i hiszpański. W 2013 r. otrzymał złotą nagrodę Axiom za  najlepszą książkę 2013 r. w kategorii etyki w biznesie. Temat wykładu- „ Etyka zawodowa i audyt śledczy” oraz niezwykła charyzma profesora spotkała się z dużym entuzjazmem wśród studentów i zaproszonych gości.

        W sobotę 24 lutego 2018 r. odbyła się kolejna odsłona wystawy „In nomine Domini. Misjonarz Afryki Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007).” W uroczystości udział wzięli między innymi biskup Edward Frankowski – prezes Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, senator RP Jarosław Rusiecki, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach Paweł Lubieniecki, przedstawiciele władz miasta i powiatu ostrowieckiego, pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości
w Ostrowcu Świętokrzyskim na czele z kanclerzem Józefem Tyburczym i dziekan Grażyną Kałamagą, księża i wierni dekanatu ostrowieckiego na czele z dziekanem księdzem prałatem Janem Sarwą, księża związani z działalnością misyjną oraz przedstawiciele Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” – organizatorzy wystawy.

      Otwarcie wystawy było poprzedzone Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza, a następnie w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbyło się sympozjum o misji Kardynała Adama Kozłowieckiego w Afryce i emisja filmu „Serce bez granic. Rzecz o Kardynale Adamie” w reżyserii Pawła Zarzyckiego.

Kardynał Adam Kozłowiecki pochodził z Huty Komorowskiej niedaleko Kolbuszowej. Urodził się 1 kwietnia 1911 r. w rodzinie zamożnych ziemian. Powołanie do życia zakonnego zrodziło się w wieku młodzieńczym. Początkowa dezaprobata ze strony ojca Adama Kozłowieckiego (seniora) nie zniechęciła przyszłego kapłana.

Podczas II wojny światowej ksiądz Adam Kozłowiecki był więźniem Auschwitz i Dachau. W książce „Ucisk i strapienie” opisał zdarzenia i odczucia z pobytu w tych miejscach, wspominając współwięźniów. Nie żywił uraz do oprawców, ale był zwolennikiem budowania pokoju. Po trudnych doświadczeniach przeżytych w obozach koncentracyjnych nie powrócił do Polski, ponieważ przyjął propozycję podjęcia pracy misyjnej w Zambii (dawna Rodezja Północna), by pomóc w tej działalności innym jezuickim misjonarzom. Posłuję tę, jako uczeń Chrystusa, pełnił z oddaniem i gorliwością przez 61 lat. Zmarł 
28 września 2007 r. w Lusace i tam został pochowany. Kardynał Adam Kozłowiecki odznaczał się życzliwością, wytrwałością, pogodą ducha, poczuciem humoru, a nade wszystko wrażliwością na potrzeby innych ludzi.  

      Wystawa składa się z 24 plansz, stołów multimedialnych i wizualizacji w systemie 3D. Prezentowana była już w Zambii i Rzymie. Do 9 marca 2018 r. będzie można ją oglądać w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Akademicka 12 blok B w godzinach 8.00 – 15.00, później ma być prezentowana w Kielcach, Szczecinie i Warszawie.

 

26 stycznia 2018 r. w murach WSBiP odbyła się debata pod hasłem "Detektyw uzupełnieniem pracy policjanta", w której stanęli naprzeciwko siebie emerytowany policjant, ekspert Sejmu RP, pisarz, publicysta,  wykładowca w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego WSBiP nadkom. Dariusz Loranty oraz znany detektyw, były poseł na Sejm RP i osobowość medialna Krzysztof Rutkowski. W interesującej dyskusji poruszono wiele interesujących kwestii, zaś obaj prelegenci na prośbę licznie zgomadzonego audytorium odnieśli się do różnych głośnych spraw kryminalnych, jak np. samobójstwo Andrzeja Leppera czy morderstwo Iwony Wieczorek. Detektyw Rutkowski, dziękując za zaproszenie swemu długoletniemu koledze Dariuszowi Lorantemu, zapowiedział, że w przyszłości ponownie odwiedzi mury ostrowieckiej uczelni.