Nowoczesne Pielęgniarstwo

Nowoczesne Pielęgniarstwo

W dniu 11.10.2018 roku  w  Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach  została podpisana...

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Już po raz 23. w murach Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbyła się...

Jubileusz 80. urodzin, 55- lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia pracy naukowo- dydaktycznej ks. prof. dr. hab. Jana Śledzianowskiego

Jubileusz 80. urodzin, 55- lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia pracy naukowo- dydaktycznej ks. prof. dr. hab. Jana Śledzianowskiego

22 września 2018 r. w murach Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbył się...

Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii – CYBERZABURZENIA

Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii – CYBERZABURZENIA

W dniu 06 czerwca 2018 w murach Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu...

 • Nowoczesne Pielęgniarstwo

  Nowoczesne Pielęgniarstwo

  czwartek, 11, październik 2018 11:27
 • Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

  Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

  sobota, 29, wrzesień 2018 15:42
 • Jubileusz 80. urodzin, 55- lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia pracy naukowo- dydaktycznej ks. prof. dr. hab. Jana Śledzianowskiego

  Jubileusz 80. urodzin, 55- lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia pracy naukowo- dydaktycznej ks....

  sobota, 22, wrzesień 2018 15:21
 • Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii – CYBERZABURZENIA

  Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii – CYBERZABURZENIA

  środa, 06, czerwiec 2018 13:49

W dniu 06 czerwca 2018 w murach Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu świętokrzyskim odbyło się seminarium dotyczące „Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii – CYBERZABURZENIA” pierwszym z prelegentów był dr hab. prof. nadzw. Mariusz Jędrzejko z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno Technologicznego w Radomiu, który przedstawił Cyberuzależnienia – cyberzaburzenia. Mechanizmy rozwoju – konsekwencje psychospołeczne-diagnoza i terapia zwrócił uwagę na: smartfony, komputery i Internet są teraz niemal wszędzie. Stały się już na dobre częścią naszej rzeczywistości. Umiejętność obsługi urządzeń elektronicznych, znajomość internetowych mediów i uczestnictwo w nich stają się warunkami akceptacji w środowisku rówieśniczym. Wykluczanie młodej osoby  z uczestnictwa w wirtualnym świecie, ograniczanie dostępu do smartfona, komputera może skazać go na odrzucenie przez rówieśników. Okazuje się, że dotyczy to przede wszystkim dzieci młodszych. Nie znaczy to oczywiście, że można pozwolić dzieciom do woli siedzieć w „wirtualu” i zwiedzać każdy jego zakamarek. Komputer i Internet poszerzają nasze możliwości realizacji potrzeb, wiele spraw ułatwiają i przyspieszają. W wielu sytuacjach są konieczne. Spotkania na portalach społecznościowych, albo forach internetowych są dla młodzieży tak oczywiste, jak niegdyś spotkania w domach czy na boiskach. Przebywając w Internecie można zaspokajać realne potrzeby bycia w grupie, uzyskania wsparcia, kreowania swojej osoby.

Młodzi ludzie mają trudności w nawiązywaniu relacji i komunikacji interpersonalnej i tracą wrażliwość na uczucia wyrażane przez inne osoby. I nie dotyczy to wyłącznie uzależnionych. Sięganie po telefon nie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, ale zawsze kiedy jest okazja, niepokój, gdy nie mamy przy sobie telefonu, poczucie, że coś nas omija kiedy jesteśmy offline - wszystkie te cechy są objawami kiełkującego uzależnienia, a dotyczą ogromnej grupy użytkowników telefonów.

Pani mgr Agnieszka Taper  w swoim wykładzie pt. Gry cyfrowe – co jest szansą, a co zagrożeniem. Wpływ gier na rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży, tendencje, delegacje profilaktyczne zwróciła uwagę na współczesne gry komputerowe, które z dnia na dzień stają się coraz bardziej atrakcyjne i z niezwykłą wręcz skutecznością wciągają kolejnych odbiorców w misternie skonstruowane wirtualne światy. Większość osób postrzega je jako niewinną rozrywkę, która może pomóc nam oderwać się od codzienności, a nawet rozwinąć wyobraźnię. Warto jednak uświadomić sobie, że gry komputerowe mają niezwykle silny wpływ na ludzką psychikę, a ich nadużywanie bardzo szybko może doprowadzić nas na skraj uzależnienia. Brak koncentracji, nadpobudliwość i zaburzenia lękowe to tylko niektóre                 z możliwych skutków nadużywania wirtualnej rozrywki. Angażowanie się w powszechnie dostępne na rynku brutalne gry bardzo często zwiększa u gracza tolerancję na agresywne i społecznie nieakcptowane zachowania, a kolejne wycieczki do wirtualnej głębi coraz skuteczniej odciągają go od prawdziwego życia.

Kolejnym z prelegentów był dr Sylwester Bębas z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który mówił o ryzykownych zachowaniach seksualnych w sieci – uwodzenie dzieci online, cyberpedofilia, cyberpornografia, cyberprostytucja, sexsting, cyberseks, cybermiłość  i cyberzwiązki. Uwarunkowania problemu, edukacja. Badania pokazują, że 35% nastolatków w wieku 12-17 lat przyznaje się do sexstingu.

Na zakończenie mgr Aleksandra Tomaszewska reprezentująca Akademicką Niepubliczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowała prezentację na temat Utrzymanie prawidłowej postawy ciała w erze tabletów, telefonów komórkowych i komputerów.

Tego dnia w seminarium udział wzięło 120 osób, a wśród nich pedagodzy, nauczyciele, psycholodzy, kuratorzy sądowi, wychowawcy świetlic środowiskowych,  asystenci rodzinni, rodzice oraz zainteresowani przedstawioną problematyką.