Jair Bolsonaro - brazylijski Donald Trump

Jair Bolsonaro - brazylijski Donald Trump

W dniu 22 czerwca odbył się ostatni wykład otwarty w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w...

Juwenalia 2019

Juwenalia 2019

1 czerwca studenci WSBiP bawili się podczas Juwenaliów- swojego akademickiego święta. Studentki...

wizyta dr Aleksandry Jacyk

wizyta dr Aleksandry Jacyk

W dniach 13-15 maja WSBiP miała zaszczyt gościć urodzoną w Rosji wykładowczynię obecnie pracującą...

wykład otwarty dr Emmanuelle Hébert z Uniwersytetu w Louvain

wykład otwarty dr Emmanuelle Hébert z Uniwersytetu w Louvain

W dniu 13 kwietnia 2019 r. w murach Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu...

 • Jair Bolsonaro - brazylijski Donald Trump

  Jair Bolsonaro - brazylijski Donald Trump

  sobota, 22, czerwiec 2019 10:42
 • Juwenalia 2019

  Juwenalia 2019

  sobota, 01, czerwiec 2019 11:39
 • wizyta dr Aleksandry Jacyk

  wizyta dr Aleksandry Jacyk

  poniedziałek, 13, maj 2019 13:54
 • wykład otwarty dr Emmanuelle Hébert z Uniwersytetu w Louvain

  wykład otwarty dr Emmanuelle Hébert z Uniwersytetu w Louvain

  sobota, 13, kwiecień 2019 11:28

W dniu 06 czerwca 2018 w murach Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu świętokrzyskim odbyło się seminarium dotyczące „Dzieci i młodzież w świecie nowych technologii – CYBERZABURZENIA” pierwszym z prelegentów był dr hab. prof. nadzw. Mariusz Jędrzejko z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno Technologicznego w Radomiu, który przedstawił Cyberuzależnienia – cyberzaburzenia. Mechanizmy rozwoju – konsekwencje psychospołeczne-diagnoza i terapia zwrócił uwagę na: smartfony, komputery i Internet są teraz niemal wszędzie. Stały się już na dobre częścią naszej rzeczywistości. Umiejętność obsługi urządzeń elektronicznych, znajomość internetowych mediów i uczestnictwo w nich stają się warunkami akceptacji w środowisku rówieśniczym. Wykluczanie młodej osoby  z uczestnictwa w wirtualnym świecie, ograniczanie dostępu do smartfona, komputera może skazać go na odrzucenie przez rówieśników. Okazuje się, że dotyczy to przede wszystkim dzieci młodszych. Nie znaczy to oczywiście, że można pozwolić dzieciom do woli siedzieć w „wirtualu” i zwiedzać każdy jego zakamarek. Komputer i Internet poszerzają nasze możliwości realizacji potrzeb, wiele spraw ułatwiają i przyspieszają. W wielu sytuacjach są konieczne. Spotkania na portalach społecznościowych, albo forach internetowych są dla młodzieży tak oczywiste, jak niegdyś spotkania w domach czy na boiskach. Przebywając w Internecie można zaspokajać realne potrzeby bycia w grupie, uzyskania wsparcia, kreowania swojej osoby.

Młodzi ludzie mają trudności w nawiązywaniu relacji i komunikacji interpersonalnej i tracą wrażliwość na uczucia wyrażane przez inne osoby. I nie dotyczy to wyłącznie uzależnionych. Sięganie po telefon nie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, ale zawsze kiedy jest okazja, niepokój, gdy nie mamy przy sobie telefonu, poczucie, że coś nas omija kiedy jesteśmy offline - wszystkie te cechy są objawami kiełkującego uzależnienia, a dotyczą ogromnej grupy użytkowników telefonów.

Pani mgr Agnieszka Taper  w swoim wykładzie pt. Gry cyfrowe – co jest szansą, a co zagrożeniem. Wpływ gier na rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży, tendencje, delegacje profilaktyczne zwróciła uwagę na współczesne gry komputerowe, które z dnia na dzień stają się coraz bardziej atrakcyjne i z niezwykłą wręcz skutecznością wciągają kolejnych odbiorców w misternie skonstruowane wirtualne światy. Większość osób postrzega je jako niewinną rozrywkę, która może pomóc nam oderwać się od codzienności, a nawet rozwinąć wyobraźnię. Warto jednak uświadomić sobie, że gry komputerowe mają niezwykle silny wpływ na ludzką psychikę, a ich nadużywanie bardzo szybko może doprowadzić nas na skraj uzależnienia. Brak koncentracji, nadpobudliwość i zaburzenia lękowe to tylko niektóre                 z możliwych skutków nadużywania wirtualnej rozrywki. Angażowanie się w powszechnie dostępne na rynku brutalne gry bardzo często zwiększa u gracza tolerancję na agresywne i społecznie nieakcptowane zachowania, a kolejne wycieczki do wirtualnej głębi coraz skuteczniej odciągają go od prawdziwego życia.

Kolejnym z prelegentów był dr Sylwester Bębas z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który mówił o ryzykownych zachowaniach seksualnych w sieci – uwodzenie dzieci online, cyberpedofilia, cyberpornografia, cyberprostytucja, sexsting, cyberseks, cybermiłość  i cyberzwiązki. Uwarunkowania problemu, edukacja. Badania pokazują, że 35% nastolatków w wieku 12-17 lat przyznaje się do sexstingu.

Na zakończenie mgr Aleksandra Tomaszewska reprezentująca Akademicką Niepubliczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowała prezentację na temat Utrzymanie prawidłowej postawy ciała w erze tabletów, telefonów komórkowych i komputerów.

Tego dnia w seminarium udział wzięło 120 osób, a wśród nich pedagodzy, nauczyciele, psycholodzy, kuratorzy sądowi, wychowawcy świetlic środowiskowych,  asystenci rodzinni, rodzice oraz zainteresowani przedstawioną problematyką.